вівторок, 28 вересня 2021 р.

Організаційно-методичний супровід розвитку комунікативної культури керівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти

Підвищення якості професійної підготовки керівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти (ЗПО) тісно пов’язане з пошуками ефективних шляхів активізації навчально-пізнавальної діяльності тих, хто навчається, що значною мірою зумовлюється ґрунтовною розробкою організаційно-методичного супроводу цього процесу у відповідності зі специфікою розвитку комунікативної культури керівників.

Під поняттям «комунікативна культура керівників ЗПО» розуміється цілісне інтегральне динамічне утворення, що дозволяє керівнику ефективно опанувати соціальний і професійний досвід за допомогою комунікативної компетентності та прогнозованої іміджевої управлінської діяльності, оперативно встановлювати ділові контакти, мобільно орієнтуватись у комунікативній ситуації та бути конкурентоспроможним керівником сучасного закладу освіти.



В основі комунікативної культури лежить загальна культура керівників ЗПО, яка виражається в системі потреб, соціальних якостей, у стилі діяльності й поведінки особи. Тому комунікативна культура людини максимально включає сутнісні особистісні характеристики, а саме: здібності, знання, уміння, навички, ціннісні орієнтації, установки, особливості характеру. Це означає, що керівники ЗПО повинні розвивати свій комунікативний потенціал, тобто природну світоглядну позицію, інтелектуальну одержимість; розвивати естетичну насолоду від спілкування з природою і людьми; удосконалювати творче уміння, спрямоване на перетворення освітнього середовища згідно з законами організації соціального життя .

Стрижнем комунікативних умінь, що об’єднує всі складові комунікативної компетентності керівників ЗПО, є комунікативна культура та вміння знаходити оптимальні форми спілкування з партнерами, колегами. Розвиток комунікативної культури керівників ЗПО визначено як складний інтегрований процес, під час якого відбувається формування особистості керівника, що володіє комунікативними знаннями, уміннями і навичками.

Отже, з огляду на проведений теоретичний аналіз і з урахуванням методичних підходів, аналізу сутності функціональних обов’язків керівників, нами позиціоновано відповідний організаційно-методичний супровід послідовного операційного впливу на процес розвитку комунікативної культури керівників ЗПО.

Організаційно-методичний супровід ґрунтується на науково-теоретичних основах розвитку комунікативної культури керівників ЗПО з урахуванням європейського досвіду освіти дорослих. Основою розробки є потреби освітньої практики, які зумовлюють не тільки необхідність опанування керівниками ЗПО сукупності знань і вмінь, а й набуття досвіду в комунікативній діяльності у певному ціннісному контексті. Такий організаційно-методичний супровід передбачає поєднання змісту курсів підвищення кваліфікації у системі післядипломної педагогічної освіти та науково-методичної роботи у міжкурсовий період, використання інтерактивних технологій професійного зростання керівників ЗПО.

Підвищення професійної педагогічної кваліфікації – це процес, який стимулюється мотивами самоосвіти, необхідністю атестації. Потреби в удосконаленні майстерності керівника розвиваються за певних умов організації й контролю їхньої діяльності у цілеспрямовано організованому процесі післядипломної педагогічної освіти. Тому основною метою кваліфікаційного процесу залишається формування життєвої позиції керівників ЗПО, зростання їх професійної компетентності та моральної готовності до раціонального, іноді нестандартного розв’язання управлінських завдань.

Науковцями і практиками визнано, що набуття знань, професійних компетентностей, формування вмінь і навичок, розвиток особистісних якостей у здобувачів освіти є більш ефективними, якщо в освітньому процесі використовуються інтерактивні форми і методи. Як зазначає В. Бевз «…систему методів, форм і засобів навчання, які визначаються його цілями і змістом, а також знаходяться у постійному взаємозв’язку і взаємодії між собою, будемо називати організаційно-методичним інструментарієм навчання».

Здійснення організаційно-методичного супроводу розвитку комунікативної культури керівників ЗПО у системі підвищення кваліфікації включає інноваційні форми навчання, що позиціонувались для керівників ЗПО: вебінари, дистанційна освіта, онлайн-консультації тощо; методи брейнштормінгу, тренінгові комунікативні вправи, дискусія, комунікаційна сітка та «case-study»; 


відповідні методичні ресурси: розроблений спецкурс «Комунікативна культура керівника», навчальний посібник «Комунікативна культура керівників закладу освіти», методичний посібник «Міжособистісні комунікації», робочий зошит «Основи комунікативної культури», методичні рекомендації «Розвиток комунікативної культури керівників професійно-технічних навчальних закладів» та мережевий довідник «Педагогічний органайзер».



З огляду на вище зазначене, під організаційно-методичним супроводом у розвитку комунікативної культури керівників ЗПО будемо розуміти систему методів, форм і засобів навчання, а також інтерактивних технологій професійного зростання, які перебувають у діалектичній взаємозалежності досягнення цілей і завдань освіти щодо ефективного розвитку комунікативної культури керівників ЗПО.

Отже, організаційно-методичний супровід розвитку комунікативної культури керівників ЗПО передбачає наявність значної кількості оновлених освітніх планів, форм та методів навчання для кожної категорії керівників, що дає їм можливість обрати прийнятні для себе варіанти. Необхідною умовою запровадження такого організаційно-методичного супроводу є дотримання стандартів післядипломної педагогічної освіти та чітких критеріїв для визначення результату навчання, адже кожен із варіантів має забезпечувати необхідний рівень розвитку комунікативної культури керівників ЗПО.

Немає коментарів:

Дописати коментар