Емпатія - це здатність розуміти, що відчувають інші. Згідно з новим дослідженням, проведеним в Гарварді, стосовно «ефекту емпатії» - це та риса, якої можна навчитися і яку можна розвивати. Розвивайте емпатію, і ви станете більш ефективним підприємцем і лідером.
Письменниця Хелен Рісс - психіатр з Гарварда, яка розробила методику навчання емпатії на основі своїх досліджень в області нейробіології. Незважаючи на те, що її дослідження проводилися для медичних працівників, певні їй риси емпатії можуть бути використані вами для зміцнення зв'язків з співробітниками, клієнтами або колегами в будь-якій сфері життя.
Ось сім навичок, необхідних для розвитку емпатії
E – Зоровий контакт (Eye contact)
Ми говоримо, що «очі - дзеркало душі». У багатьох культурах є свої версії цього прислів'я. «Зоровий контакт є одним з найперших людських переживань», - пише Рісс.
Рісс рекомендує проводити зустрічі віч-на-віч якомога частіше. Це допоможе вам вловити невербальні нюанси, що не передає голос людини. Крім того, при першій зустрічі з людьми підтримуйте зоровий контакт, поки не помітите колір очей людини. «Цей додатковий удар сигналізує про те, що ви дійсно бачите їх».
M – Мімічні м'язи (Muscles for facial expression)
Наш мозок автоматично імітує вираз обличчя співрозмовника. Коли хтось посміхається вам, ви майже завжди посміхаєтеся у відповідь. Це автоматична реакція. Але ви також запрограмовані на те, щоб відрізняти фальшиву усмішку - просте підняття губи - від так званої «посмішки Дюшесу», справжньої щасливої усмішки. М'язи обличчя рідко знаходяться в нерухомості. Зверніть на це увагу.
P – Поза (Pose)
Сядьте прямо. Це говорить про «щастя або впевненість в собі». Як лікар, Рісс передає свою повагу до пацієнта і свій авторитет, сідаючи до них обличчям, нахиляючись злегка вперед і сидячи на рівні їхніх очей.
A – Афект (Affect)
Афект - це наукове визначення для позначення емоцій. Зверніть увагу на емоційний стан людини - вона сумна, роздратована, розгублена чи в гарному настрої? У вас буде мало шансів на ефективне спілкування з людиною, якщо ви не будете розуміти, в якому емоційному стані вона знаходиться. І знову ж таки, мільйони років розвитку змусили наш мозок навчитися на диво точно оцінювати чужі емоції. Довіртеся своїй інтуїції - вона дійсно знає те, чого не знає ваш мозок.
T – Тон голосу (Tone of voice)
У книзі Рісс я вивчив нове слово: «просодія». Лінгвісти використовують «просодію» для позначення вашого вокального темпу, ритму і висоти тону. За словами Рісс, просодія «вливає шар емоцій в кожне вимовлене слово, що виходить за рамки одного значення кожного зі слів». «Так і є, те, як ви говорите, сигналізує про важливість змісту ваших слів».
У медичній практиці Рісс вчить медичних працівників вибудовувати гучність і темп голосу так, як би вони спілкувалися зі своїми друзями в непростій ситуації. Заспокійливий тон призводить до кращих розмов і результатів.
H – Слухання людини цілком і повністю (Hearing the whole person)
«Чуйне слухання означає увагу до іншої людини, ідентифікацію її емоцій і співчутливу відповідь на них, без будь-якого осуду», - пише Рісс. Наприклад, коли ви знаходитесь в «червоній зоні», постарайтеся не говорити. «Коли емоції в суперечці починають загострюватися, зробіть крок назад. Не перебивайте співрозмовника. Не підлаштовуйте емоції іншої людини до ваших, піднімаючи себе в червону зону. Ви побачите, що розмова буде швидко втихомирюватися, якщо ви будете слідувати цим правилам».
Y – Ваша відповідь (Your response)
Емоції заразливі. Ви можете не усвідомлювати, що ваш емоційний стан впливає на інших. «Через спільні нейронні мережі ваші почуття про інших людей можуть передавати дуже важливу інформацію про те, як їм слід ставитися до того, що ви робите і говорите», - розповідає Рісс. Якщо ви розізлилися або не впевнені в собі, якщо ви боїтеся, то всі ці емоції залишать враження на інших і вплинуть на якість вашого спілкування. Зверніть увагу на те, як ви себе почуваєте, тому що це стане сигналом того, як людям навколо слід відчувати себе.
Актор Алан Альда, який зіграв одного з найчутливіших персонажів за всю історію телебачення - Яструбиного Ока Пірса в серіалі «МЕШ» - написав свою відповідь на «The Empathy Effect». Його головний висновок звучить так: емпатії можна навчитися. Емпатія, як каже Альда, є
«фундаментальною річчю, яка допомагає нам процвітати».
Немає коментарів:
Дописати коментар